Basın Duyurusu

Patates Üreticileri Enflasyonla Topyekün Mücadele Programına Destek Veriyor
Basınımızın Değerli Temsilcileri,

Bugün Türkiye Patates Üreticilerinin talebini reddetmeyerek aramızda olduğunuz için çok teşekkür ediyoruz.

Son günlerde soğan fiyatları gündemde bildiğiniz gibi. Ancak daha önce patates fiyatları da hep tartışma konusu oldu.

Bir yıl tüketici fiyatlarının yüksekliği, diğer yıl üretici fiyatlarının düşüklüğü ile gündem olan patates ürününün cefakar çiftçileri, üreticileri, yetiştiricileri ve depocuları olarak bizler diyoruz ki; ülkemiz tarımı için, milli ekonomimiz için ve tüketicilerimiz için elimizi taşın altına bir kez daha koyuyoruz.

Sadece cefakar değil, vefakar olduğumuzu da gösteriyoruz.

Üreticilerimizin ve depocularımızın destekleriyle Hazine ve Maliye Bakanlığınca başlatılan ve Sayın Cumhurbaşkanımızca desteklenen ‘’Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı İndirim Kampanyası’’na bizde katılıyoruz ve bu kapsamda patatesimizi bugünden itibaren %10 indirimli olarak satışa sunuyoruz.

Bu indirime tüm perakendeci firmalarımızın en geniş şekilde katılımı için çağrıda bulunuyoruz.

Enflasyonla Topyekün Mücadele Programını makroekonomik istikrar için son derece önemli buluyor ve destekliyoruz. Artan enflasyon, tüm sektörlerde olduğu gibi çiftçimizin de girdi ve finansman maliyetlerini artırmakta, tarımsal üretimi olumsuz etkilemektedir. Enflasyonla mücadeleyi ne tek başına kamu, ne de tek başına özel sektör yapabilir. Sorumluluk ve görev hepimizindir. Enflasyonla mücadele aynı zamanda işsizlikle, yüksek faizle ve artan girdi maliyetleriyle mücadeledir.

Türkiye patates üreticileri ve sektörümüz, devletimizle birlikte topyekûn bir duruş sergileyecek, elini taşın altına koyacaktır.

Bu indirimler Türk ekonomisine, tarımına ve çiftçimize hayırlı olsun.

Sayın Basın Mensupları,

Ayrıca belirtmek isteriz ki, son dönemde soğan fiyatlarının artışı dolayısıyla alınan önlemler kapsamında stokçuluk ile depoculuk birbirine karıştırılmaktadır.

Patates, soğan gibi ürünlerin tamamı hasat edildikten sonra piyasaya sürülemez. Mutlaka depolamak gerekir. Bu yüz yıl önce de böyleydi, şimdi de böyle. Ülkemizde yılda ortalama 4.5 milyon ton patates üretilir. Bu ürünler 6 ay tarladan sofraya gönderilir. Geri kalan 6 ay ise depodan sevk edilir.

Eğer tüm hasat aynı dönemde piyasaya sürülürse ikinci 6 ay bırakın 5 lirayı, 10 liraya bile yiyecek patates bulamayız.

Bu nedenle, stokçuluk ile depoculuğu lütfen karıştırmayalım.

Sayın Basın Mensupları, Kıymetli Dostlarımız,

Bir kez daha bizlerle birlikte olduğunuz için teşekkür ediyoruz. Sorularınız varsa tüm arkadaşlarımla birlikte içtenlikler yanıtlayacağımızdan emin olabilirsiniz.

Şehrimizden yükselen bu sesi, tüm Türkiye’ye duyuracağınız için sağ olun, var olun.

Ökkeş YILDIRIM

Türkiye Patates Üreticileri Adına

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Yön.Krl.Üyesi

Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ArabicEnglishRussianTurkish