Kuru soğan ve patates ihracatı neden ön izne bağlandı?

Kuru soğan ve patates fiyatları 2018 yılı sonunda ve 2019’un ilk çeyreğinde gündemin ilk sıralarında yer aldı.

Hatırlarsanız 2019’ın ilk aylarında kilogram fiyatı 8-10 lirayı bulunca her iki ürün için hem ithalat kapıları açılmış hem de tanzim çadırlarında satışa çıkarılmıştı.

Geçen yılki fiyat dalgalanmalarının temelinde üretimdeki plansızlığın yanı sıra ekim alanlarının daralması ve dolayısıyla rekolte kaybı, iklim şartlarındaki olumsuzluklar, hastalık sonucu ürün zayiatı ve depodaki kayıplar sıralanabilir.

İşte geçen yıl ki bu kötü tecrübe, bu yıl hem patates hem de kuru soğanın ihracatının ön izne bağlanmasında ana etken dersek yanlış olmaz.

Ticaret Bakanlığının İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallara İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Patates ve kuru soğanın ihracatı Tarım ve Orman Bakanlığının iznine bağlandı.

Böylece, içerideki fiyatların bir şekilde baskılanması hedefleniyor.

Biz bu yazıyı yazdıktan hemen sonra Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Dış talebin iç fiyatları etkilememesi için patates-soğan ihracatını izne bağladık” açıklamasında bulundu.

Aslına bakarsanız geçen yıl patates ve kuru soğan fiyatlarının 8-10 liraları görmesi örümcek ağı teoremini yeniden işletti ve üreticiler bol miktarda patates ve kuru soğan ekti. O yüzden bu yıl rekolte, geçen yıla göre yaklaşık yüzde 10-15 daha fazla.

Depolarda Türkiye’ye rahatlıkla yetecek patates ve kuru soğan var.

Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ArabicEnglishRussianTurkish